Martin Popovič

Martin Popovič (1983) je rodák z Bardejova, ale celé detstvo vyrastal v Ružomberku.

Už počas štúdia na gymnáziu sa začal aktívne zaujímať o analógovú čiernobielu fotogra u a vtedy začínajúci prúd na Slovensku – graffiti. Počas nasledujúcich rokov pravidelne nadväzoval spoluprácu s graffiti umelcami v rámci Európy aj Slovenska a navštevoval rôzne eventy a graffiti akcie, na ktoré bol pozvaný (Slovensko, Belgicko, Francúzsko).

Štúdium na Vysokej škole výtvarných umení odštartoval v roku 2002, začal študovať na katedre fotografie, ale zvyšné roky bakalárskeho a magisterského štúdia strávil v ateliéri Kr.e.s.Ba u Vladimíra Popoviča a v ateliéri maľby u prof. Csudaia. V roku 2007 absolvoval stáž v ateliéri grafiky na Aalto univerzite v Helsinkách. V roku 2005 bol vybraný medzi finalistov ceny Essl Award.

Od roku 2010 žije a tvorí v zahraničí, striedavo v rôznych krajinách. Momentálne žije v Grécku. Po skončení štúdia začal aktívne cestovať, popri práci sa naďalej venuje maľbe, fotografii a graffiti. Jeho tvorba sa zameriava na koncept street artu a site specific art. Vyhľadáva chátrajúce opustené budovy a zákutia zabudnutých periférií, ktoré ho zaujmú – opustená továreň na výrobu mydla (Kréta), staré betonové nádrže na vodu (Tenerife), opustené obytné zóny (Praha), opustená letecká základňa (Praha), železiarne (Belgicko), Texikom (Ružomberok) atď.

Pracuje v exteriéri aj v interiéri, miesta si najprv zdokumentuje a až potom v nich tvorí. Typické pre jeho tvorbu sú abstraktno-geometrické maľby s čistými farebnými plochami.

behance.net/ultracke 

Fullavion

Moja tvorba sa zameriava na kombináciu street artu a site-specific art, vyhľadávam zaujímavé opustené budovy na perifériách, kde následne tvorím. Pre tento projekt som si vybral opustenú budovu bavlnárskych závodov Texicom, kde som namaľoval do priestoru detail z Fullovej grafiky Vtáčia krajina (1960). Vtáky v tomto diele sú zložené z rôznych geometrických tvarov, čo môže pripomínať kubizmus alebo odkazovať na mozaiky. 

Žltá holubica, ktorá sa dokonca dostala aj do loga už neexistujúcich Slovenských aerolínií, prelieta priestorom starej ružomberskej fabriky a znova oživuje dnes uz zabudnutý priestor tohto kedysi známeho a úspešného závodu na výrobu textílií.