Daniel Dluhý

Pochádzam z podtatranského mesta Kežmarok. Po absolvovaní tunajšieho Gymnázia P.O. Hviezdoslava som v roku 2009 začal študovať réžiu dokumentárnych filmov na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave, ktorej som od minulého leta čerstvým absolventom. V rokoch 2011 – 2012 som študoval na Katedre dokumentárnej tvorby pražskej FAMU. Vo svojej filmovej tvorbe sa snažím čo najviac priblížiť sa k človeku, či už je ním protagonista filmu alebo jeho divák. Môj dokumentárny film o ľuďoch z pražských antikvariátov „Stará kniha nehrdzavie“ uviedli na festivale Art Film 2013, a v rámci projektu Kobylky sa dostal do slovenskej kino distribúcie. Počas školy som si chcel vyskúšať aj hranú tvorbu. Preto vznikol film „Večný život, večná mladosť“, ktorý sme nakrútili podľa goralskej ľudovej rozprávky. S touto filmovou baladou sme sa zúčastnil na vyše desiatke festivalov, medzi nimi Medzinárodný filmový festival Bratislava 2013, Camerimage 2013 v Poľsku, Cinematik 2014 a Bastau 2014 v Kazachstane. Na festivale Černá věž 2014 v Českých Budějoviciach sme získali cenu za najlepší študentský film a na Young Film Feste 2015 v Poprade nám publikum prisúdilo Cenu divákov.

Na celom Slovensku sú známe čičmianské vzory, ktoré sa objavujú na fasádach tunajších chalúpok. Počas štyroch dní strávených na projekte vytvorené na Slovensku - Čičmany som urobil niekoľko, dá sa povedať vlastivedných, prechádzok po uliciach Čičman. V pamäti mi utkvel najmä jemný letný vánok a rozžeravené slnko visiace nad kostolnou vežou. Premýšľal som, ako zachytiť atmosféru dediny, a zároveň podať výtvarne koncipovanú správu o súčasnosti a rozprávkovej jedinečnosti tohto miesta.

Čičmany sú dedinka výnimočná svojou architektúrou. Architektúra, to je dom a každý dom má aspoň jedno okno. Okno ako motív tiahnuci sa ulicou, okno ako pohľad do minulosti a dôkaz súčasnosti, okno ako nevyhnutný otvor v stene, ktorým prechádza svetlo. Výsledkom mojich prechádzok sa tak stala séria fotografií priečelí čičmianských domov, ktorých dôležitou súčasťou sú práve okná.