Čičmany

Vytvorene na Slovensku Čičmany 2015 from Nina Šošková on Vimeo.

vytvorené na Slovensku je projekt, ktorý zažil svoju premiéru 27-30 augusta 2015 v Čičmanoch. Za jeho konceptom stoja odevná dizajnérka Lenka Sršňová a sochárka Nina Augustínová Šošková. Autorky projektu pripravili jedinečné tvorivé dielne, z ktorých si návštevníci odniesli svoj vlastný, originálny suvenír. Inšpirované čičmianskou tematikou, organizátorky vytvorili hravé “polotovary”, ktoré si účastníci ľubovoľne dotvárali. Dielne boli otvorené pre širokú verejnosť, turistov či obyvateľov Čičman a okolia.

Obe autarky majú k ľudovým tradíciám blízko a už v minulosti vo svojej tvorbe využívali prvky folklóru, či pracovali s ľudovou tematikou. “Našim cieľom je prepojiť umenie, dizajn a ľudovú kultúru do atraktívnych a originálnych suvenírov, ktoré, podľa nás, na trhu chýbajú v dostatočnom množstve. Prostredníctvom tvorivých dielní chceme pracovať s verejnosťou a upozorňovať na potrebu návratov k našim koreňom a ľudovým tradíciám.”

Na rezidenčnú časť  projektu vytvorené na Slovensku si autorky prizvali skupinu piatich výtvarníkov (umelcov, dizajnérov a architektov), ktorí v dedinke strávili pár dní a svoje dojmi a inšpirácie zhmotnili do umeleckých výstupov. Neoddeliteľnou súčasťou projektu boli odborné prednášky a prezentácie zamerané na ľudové tradície, architektúru, módu, umenie a dizajn. Zuzana Šidlíková, historička módy, si pre nás pripravila prednášku na tému Ľudová tradícia v súčasnom odevnom dizajne, autorka krojov Daniela Ťapúchová si pripravila prezentáciu s názornou ukážkou pre divákov o Dobových odevoch, vyšívaní a riasení ľudových krojov. Juraj Kudjak, obyvateľ dediny Čičmany nás komentovanou prehliadkou previedol históriou, architektúrou a ornamentálnou výmaľbou jednotlivých domov. Následne sme mohli užiť jeho prezentáciu hry na fujare, ako aj autorskú ukážku štrikovania miestnych ponožiek z ovčej vlny - tzv. slangovo “nohavičiek”.  

Projekt vytvorené na Slovensku- Čičmany tvoria dve roviny. 

Prvá ponúka návštevníkom projektu netradičné tvorivé dielne, ktoré sa tentoraz uskutočnili v centre Ľudovo umelecké Čičmany, ktoré je známe svojimi voľnočasovými aktivitami pre turistov. Záujem o dielne bol veľký a na milé prekvapenie organizátoriek, kapacita dielní značne prekročila stanovený limit. Na dielňach sa zúčastnili všetky vekové generácie. Tvoriť prišli domáci, ako aj cudzinci, deti či dôchodcovia, prichádzali z rôznych kútov Slovenska či zahraničia. 

Návštevníci dielní si mohli vybrať zo série čičmianskych polotovarov a originálne si suvenír dotvoriť. Lenka Sršňová prichystala ručne vyrobené tričká, hračky a ekotašky s veselou potlačou čičmianskych kohútov, ktoré sa pod rukami účastníkov menili na pestrofarebné veselé, no hlavne jedinečné kúsky. Typické a turistami obľúbené boli suvenírové doplnky v tvare Kohútov či Pávov, ručne vypracované plstené prívesky, brošne či drevené magnetky, ktoré pripravila sochárka Nina Šošková. Nina taktiež predstavila limitovanú edíciu, sériu drevených, skladacích hračiek “On a Ona”, ktoré výtvarné spracovala do originálnych umeleckých diel. Tieto série sú určené pre milovníkov umenia a dizajnu, ľudovej kultúry a tradícií.

Druhú časť projektu tvorili rezidenti, profesionálny umelci a dizajnéri. Prvého ročníka vytvorené na Slovensku sa zúčastnila grafička Eva Tkáčiková, textilná dizajnérka Michaela Bednárová, dizajnér písma Ondrej Jób, architektka Katarína Šoltýsová a dokumentarista Daniel Dluhý. Každý z nich mal možnosť autorsky spracovať a priamo reagovať na prostredie Čičman. Organizačný tím vytvorené na Slovensku v súčasnosti pracuje na príprave ďalšieho ročníka projektu, ktorý sa bude tentokrát organizovať v regióne Liptova a v spolupráci so SNG - Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku.


Rezidenti

Prednášajúci