u Fullu/Čačky 2D hračky

vytvorené na Slovensku - u Fullu

Čačky 2D hračky - dielňa so sochárkou Ninou Augustínovou 

Viete kto bol  Ľudovít Fulla? Poznáte tvorbu nášho významného slovenského maliara a prvky, ktoré sú pre neho typické? 

Na tvorivej dielni s výtvarníčkou a sochárkou Ninou Augustínovou si budete môcť vytvoriť rozpohybovanú 2D hračku, ktorú si doma môžte zavesiť na stenu. Autorkou navrhnuté 2D šablóny postavičiek vychádzajúce z Fullových obrazov ako je Jánošík a Slovenská nevesta navrhnuté z kvalitnej drevenej preglejky si budete môcť autorsky dotvoriť štetcom, akrylovými farbami a rôznymi kúskami ďalších materiálov podľa chuti priamo pod jej vedením. Nakoniec hračke spoločne technicky vytvoríme pohyblivý systém a ukotvenie. Budete mať doma krásny suvenír a zároveň spomienku, ktorá Vám bude pripomínať nielen našu dieľňu ale aj ateliér Ľudovíta Fullu. 

"V rámci projektu "vytvorené na Slovensku - u Fullu” som navrhla skice či 2D modely drevených postavičiek, vychádzajúce z obrazov nášho popredného slovenského výtvarníka Ľudovíta Fullu. Inšpirujem sa konkrétne ľudovým hrdinom, Jurajom Jánošíkom, Slovenskou nevestou či postavou Černošky z autorových grafík a ďalších jeho diel. Každý model technicky navrhujem, aby fungoval aj v pohybe, následne ho materiálovo spracujem a uvediem do pohybu (prostredníctvom spojov a nitov). Takto vznikne postava z Fullovho obrazu, ktorú farebne dotváram pomocou vlastnej fantázie." (Nina Augustínová)


Kto bol Juraj Jánošík? Bohatým bral a chudobým dával. Taký bol Juraj Jánošík, ktorý sa narodil v dedinke Terchová v roku 1688. Legendárna postavička slovenského folklóru. Počas jeho života stihol ozbíjať množstvo šlachticov a bohatých kupcov. Nikoho ho však nepripravil o život. Bol súdený a nespravodlivo obvidený z vraždy. Po jeho smrti sa z neho stal legendárny národný hrdina, ktorého stvárnil aj významný Slovenský maliar Ľudovít Fulla. 

Kto bol Ľudovít Fulla?

Ľudovít Fulla bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg. Námety pre svoje obrazy našiel v jednoduchom vidieckom živote. Ľudové umenie, ale aj inšpirácia ikonami mala na Fullov rukopis veľký vplyv. 

Dielňa je určená predovšetkým pre dospelých, ale aj deti. 

Kapacita jednej dielne je max. 15 ľudí. 

Napíšte nám na: a všetko potrebné dohodneme! 

Cieľom projektu je prepojiť umenie, dizajn, ľudovú tradíciu a priblížiť ich čo najviac verejnosti, skrz atraktívne dielne a originálne suveníry, pričom každý jeden z nich je výtvarne hodnotný a charakteristický pre daný región Slovenska.