Flash Art Czech & Slovak Edition

Lenka Sršňová, Nina Šošková Vytvorené na Slovensku / Čičmany

Kuracie ritki, baranie roški, zákrutky, na štyri srcá, na červíky – to nie sú bizarné gastronomické kreácie salašníkov ani ingrediencie do ježibabinho čarovného nápoja. Sú to írečité názvy čičmianskych vzorov, ktoré voľakedy ľud preniesol z výšiviek na drevenice a v súčasnosti sa dostávajú nielen na dizajnérsky nie najlepšie zvládnuté dresy olympionikov, ale aj na suveníry. Nejde však o „matriošky“ s nápisom Slovakia vyrobené v Číne, ale o poctivé suveníry vytvorené na Slovensku. Za projektom Vytvorené na Slovensku stoja odevná dizajnérka Lenka Sršňová a sochárka Nina Šošková. Ako hovoria: „Naším cieľom je prepojiť umenie, dizajn a ľudovú kultúru do atraktívnych a originálnych suvenírov, ktoré, podľa nás, na trhu chýbajú v dostatočnom množstve.“ Premiéra sa uskutočnila koncom augusta 2015 v Čičmanoch. Počas víkendu prebiehali dielne, na ktorých si mohla široká verejnosť dotvoriť autorkami pripravené „polotovary“: ručne šité a potlačené tričká, ekotašky, brošne a kľúčenky z plsti, magnetky, drevené hračky. Autorky vyrobili aj limitované edície suvenírov na predaj, ktoré majú vďaka svojmu dizajnu a kvalite spracovania ďaleko od masovo vyrábaných spomienkových gýčov. Návštevníci podujatia si tiež mohli vypočuť prednášky o ľudovej tvorbe, architektúre alebo dizajne. Niekoľko dní tu strávili profesionálni umelci a dizajnéri (Michaela Bednárová, Daniel Dluhý, Ondrej Jób, Katarína Šoltýsová a Eva Tkáčiková), ktorí reagovali na prostredie Čičmian a ich výsledky bude dokumentovať katalóg.

Budúci rok sa projekt Vytvorené na Slovensku presunie do Ružomberka, kde budú autorky v Galérii Ľudovíta Fullu pracovať s motívmi z tvorby tohto klasika slovenskej moderny. Dovtedy ich môžete stretnúť na workshopoch pre verejnosť, plánujú aj e-shop so svojimi dielami.
Projekt má ambíciu zavítať do ďalších regiónov a aj do našich „suveníršopov“ priniesť súčasný dizajn v spojení s ľudovou tradíciou. Azda i vďaka takýmto aktivitám prestane byť označenie „Made in Slovakia“ vnímané nie len ako „zmontované“, ale aj ako „vytvorené“ na Slovensku.

OMAR MIRZA

http://flashart.cz/clanek/1184/Lenka-Sršňová,-Nina-Šošková-Vytvorené-na-Slovensku-/-Čičmany-(OMAR-MIRZA)